Keiser – testy

W poprzednim wpisie wspomnieliśmy o możliwości wykonywania różnego rodzaju testów z wykorzystaniem maszyn pneumatycznych Keiser. Na czym one polegają i co jest ich wynikiem? O tym piszemy poniżej.

Testy wykonywane są w trzech obszarach: siły , mocy oraz prędkości. Ich wynikiem są wartości pewnych parametrów bazowych, które maja zastosowanie przy sporządzaniu indywidualnych, celowych programów treningowych. Procedura wykonywania tych testów jest prosta i przejrzysta. Z początkową pomocą trenera można dość szybko uzyskać wprawę w samodzielnym wykonywaniu każdego z nich.

Siła

Podstawowym testem w tym obszarze jest 1 RM REP Test. Parametrem wyznaczanym jest 1 RM, czyli maksymalna wartość oporu, jaki dla danego ćwiczenia można pokonać w jednym powtórzeniu. Sam test – co jest niezwykle istotne – jest bardzo bezpieczny nawet dla mniej doświadczonych użytkowników.

Moc

W tym przypadku dostępne są dwa testy:

  1. KEISER 6 REP Test – jest to test sześciu powtórzeń wykonywanych w odpowiedni sposób, z odpowiednio dobranymi oporami (określanymi poprzez % parametru 1 RM) oraz z możliwie największą prędkością. Jego celem jest wyznaczenie wartości oporu, przy którym będziemy mogli rozwinąć moc maksymalną dla danego rodzaju ćwiczenia (parametr KOPR – Keiser Optimal Power Resistance).
  2. KEISER MAX POWER Test – zadaniem tego testu jest wyznaczenie mocy maksymalnej generowanej w danym ćwiczeniu (parametr Keiser Max Power – KMP). Ćwiczący wykonuje w odpowiedni sposób 3 serie ruchów po 3-5 powtórzeń. Zadany opór jest równy co do wartości wyznaczonemu wcześniej parametrowi KOPR, a sam ruch odbywa się z maksymalną prędkością. Najwyższa, zarejestrowana podczas testu wartość (podawana w Watach) określa parametr KMP.

Prędkość

Właściwym testem dla tego obszaru jest KEISER SPEED Test. Wartość ustawionego oporu jest równa 50% wyznaczonego wcześniej parametru KOPR (co odpowiada ok. 30% parametru 1R). W tym przypadku również wykonywane są w odpowiedni sposób 3 serie ruchów po 3-5 powtórzeń z możliwie największą prędkością. Parametrem wyznaczanym w teście będzie najwyższa, zarejestrowana wartość generowanej mocy w Watach. Jeśli w kolejnej, wykonanej po jakimś czasie, próbie uzyskana moc będzie jeszcze wyższa, to będzie to oznaczało progresję w prędkości wykonywanego ruchu. Takie porównywanie ma sens, ponieważ ustawiony opór w obu przypadkach pozostanie stały.

Wynikami powyżej opisanych testów są wartości parametrów, które odgrywają kluczową rolę przy opracowywaniu całej gamy treningów zorientowanych na osiągnięcie przez ćwiczących określonych celów indywidualnych. O tym jak się tego dokonuje, napiszemy w następnej odsłonie bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *