Keiser Pneumatic Technology w praktyce

Dotychczas skupialiśmy się na naszym blogu w dużej mierze na porównaniu zalet treningu siłowego na sprzęcie z oporem pneumatycznym z treningiem siłowym, w którym korzysta się z tradycyjnego obciążenia grawitacyjnego (tj. z maszyn siłowych stosowych i półwolnych oraz ciężarów wolnych).
Teraz przejdziemy do omówienia oferty sprzętowej firmy Keiser pod katem urządzeń wyposażonych w system oporu pneumatycznego Keiser Pneumatic Technology (KPM). Wyróżnić możemy tutaj trzy główne grupy.

Maszyny oporowe

To linie 250 i 300/350 maszyn marki Keiser. Oferta składa się z 25-ciu urządzeń odpowiadających powszechnie stosowanym maszynom z obciążeniem stosowym/półwolnym, jak np. Leg Press, Chest Press, Schoulder Press, Lower Back czy Leg Curl.

Wybrane cechy maszyn:

  • Część urządzeń zapewnia niezależne prowadzenie kończyn podczas wykonywania ćwiczeń;
  • Możliwość wykonywania następujących po sobie, nawet bardzo szybkich i dynamicznych, ruchów głównych i powrotnych ze stała siłą oporu (brak szkodliwego zjawiska inercji);
  • Proste i elastyczne sterowanie obciążeniem za pomocą przycisków umieszczonych w uchwytach dla dłoni. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to opór można zmieniać nawet w trakcie ruchu. W przypadku obciążeń grawitacyjnych jest to praktycznie niewykonalne;
  • Niektóre maszyny mogą być dodatkowo wyposażone w system (oznaczenie A420) akwizycji, analizy i wizualizacji parametrów treningowych takich, jak np. siła, moc, prędkość i przyśpieszenie ruchu, zakres ruchu czy czas reakcji. Wynikiem analizy danych może być np. wyznaczenie graficzne punktu mocy max. czy identyfikacja nierównowagi mięśniowej prowadzącej do występowania kontuzji i osiągania słabych wyników.

Maszyny wyciągowe

Maszyny wyciągowe marki Keiser to linia Infiniti. Są to dwa typy urządzeń idealnie nadających się do treningu funkcjonalnego i sportowego. Pozwalają one wykonywać ruchy o dowolnym zakresie, kierunku, zwrocie czy płaszczyźnie, nawet z maksymalną prędkością i przyśpieszeniem. Wartość ustawionej siły oporu pozostaje w tym czasie niezmienna. Maszyny te są dostępne są w wersji wolnostojącej lub kotwionej do ściany czy podłogi. Można je także grupować w układy wielostanowiskowe.

Urządzenia siłowe typu Power Rack i Half Rack

Można powiedzieć, że są to konstrukcje jakie często widujemy w siłowniach, ale różniące się jedną zasadniczą rzeczą. Mają one dobudowaną pneumatykę oraz układ linek, do których podpina się gryf od sztangi. Dzięki temu dany trening może być wykonywany w jednym z trzech trybów: ze 100% obciążeniem grawitacyjnym (wykorzystanie tylko sztangi), z obciążeniem mieszanym – grawitacyjnym i pneumatycznym oraz praktycznie tylko pneumatycznym (jedynym obciążeniem grawitacyjnym jest tutaj specjalny ultralekki gryf. Przy trochę większych obciążeniach pneumatycznych możemy pominąć jego masę, a więc i inercję.

Sterowanie obciążeniem odbywa się stopami i jest możliwe także w trakcie wykonywania ruchu. Do dyspozycji ćwiczącego są dwa wyświetlacze parametrów treningowych. Jeden z nich wykorzystywany jest w pozycji ćwiczebnej wertykalnej, a drugi w horyzontalnej. W ofercie znajduje się wiele akcesoriów do tych urządzeń.

Cechą wspólną większości maszyn z grupy 1 i 2 są: praktycznie zerowe obciążenie początkowe oraz możliwość zwiększania obciążenia o zaledwie 0,1 kg (ma to zastosowanie w rehabilitacji).

Na zakończenie

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o zasilaniu opisanych maszyn. Służą do tego specjalne kompresory powietrzne. Są one dostępne w dwóch wersjach – mniejszy do obsługi max. 8 maszyn i większy do max. 18 sztuk. Można je umieszczać w oddzielnym pomieszczeniu.

Cdn.
W następnym odcinku naszej serii artykułów omówimy możliwości zastosowania sprzętu siłowego firmy Keiser.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *