Pavigym – sposób na hałas i wibracje

W ostatnim wpisie naszego bloga wspomnieliśmy, że oferta firmy Pavigym obejmuje również rozwiązania dotyczące ochrony akustycznej oraz antywibracyjnej. Teraz rozwiniemy ten niezwykle istotny, lecz często zaniedbywany, aspekt związany z organizacją i eksploatacją klubu fitness. A więc zaczynamy.

Problemy akustyczne mogą być koszmarem, zarówno dla dla samego klubu, jak i jego otoczenia. Można ich jednak uniknąć wykorzystując odpowiednie rozwiązania. Staranny dobór rozwiązań podłogowych jest niezbędny już na etapie projektowania poszczególnych stref treningowych i komunikacyjnych obiektu. W przyszłości umożliwi on skuteczną eliminację hałasu i drgań.

Upadki obciążeń, skoki, uderzenia ciężkiego sprzętu – to codzienność dla klubowych podłóg, a ich skutki mogą doprowadzić do uszkodzeń konstrukcji budynku, jak i różnych problemów (także prawnych) z sąsiadami czy firmami umiejscowionymi w tym samym miejscu.

Rozwiązania antyakustyczne i antywibracyjne Pavigym Acoustic opracowano specjalnie pod potrzeby obiektów fitness i rodzaju aktywności w nich prowadzonych. Niezależnie od tego, gdzie są one zlokalizowane.

Hałas i wibracje – istotny problem branży fitness

Ludzie chcą mieć klub fitness blisko, niemal na wyciągnięcie ręki. Dlatego niejednokrotnie musi on współistnieć z innymi firmami czy pomieszczeniami mieszkalnymi. Obecnie tego typu obiekty mogą znajdować się w dowolnym miejscu: w biurowcach, centrach handlowych, pod i nad mieszkaniami, a nawet na ostatnich kondygnacjach wieżowców.

Ze względu na charakter prowadzonej działalności, generowany jest w nich wysoki poziom wibracji i hałasów, które przenoszą elementy struktury budynku. A to często skutkuje różnego rodzaju irytującymi drganiami i odgłosami docierającymi do sąsiadów. Dlatego też nie należy narażać się na ryzyko i przy wyborze podłogi wypada sprawdzić, czy jej izolacja akustyczno-wibracyjna jest wystarczająca, zarówno pod nasze nasze potrzeby, jak i potrzeby otoczenia.

Zasadniczo w klubach fitness mamy do czynienia z dwoma rodzajami hałasu o zróżnicowanym charakterze. Dlatego też nie można w nich zastosować skutecznie takiej samej izolacji akustycznej, jak np. znajdującej się w teatrze lub w kinie. Tutaj największym problemem jest hałas generowany na skutek uderzenia/udaru i nim głównie powinniśmy się martwić projektując klub:

  • Hałas powstający w przestrzeni wypełnionej powietrzem
    Powstaje gdy np. rozmawiamy lub gdy gra muzyka. Wibracje strun głosowych czy membran głośników rozchodzą się pod postacią fal  dźwiękowych oddziaływających na takie elementy pomieszczeń, jak  ściany, podłoga i sufit. Skutkiem tego, w sąsiadujących przestrzeniach będę słyszalne odgłosy. Chociaż jest to ważny rodzaj hałasu, to nie jest on głównym problem klubów fitness.
  • Hałas powstający w elementach konstrukcji budynku
    Jest to rodzaj hałasu, który powstaje bezpośrednio na/w strukturze konstrukcji budynku i przenoszony przez nią w postaci wibracji (np. poprzez rury z wodą/ściekami, wiercenie otworów, uderzanie młotkiem czy zastosowanie różnego rodzaju urządzeń będących na wyposażeniu obiektu). Jego częścią jest hałas uderzeniowo/udarowy, który generują np. kroki, przemieszczane po powierzchni obiekty czy upadające ciężary. To właśnie ten rodzaj hałasu sprawia największe problemy dla otoczenia i może powodować uszkodzenia struktury budynku.

Cdn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *